Banner 980x90

Dagdā atvadījās no ziemas

23.februārī Lubānas pilskalnā ap simts dagdāniešiem un ciemiņiem sanāca, sabrauca atvadīties no ziemas tradīciju pasākumā "Aiziet ziema, aiziet sniegi", pilsētas informācijas portālam Kraslava24.lv ziņoja Dagdas novada Folkloras centra vadītāja Inta Viļuma.

Šogad ziemas atvadu pasākums notika sadarbībā ar Dagdas novada Tautas namiem (TN). Ievērojot sentēvu tradīciju – jo tālāks ceļš, jo garāka labība un veiksmīgāks gads, Lubānas pilskalnā ieradās Asūnes, Andzeļu un Svariņu Tautas namu vadītāji un pašdarbnieki.

Aiziet ziema un līdz ar to izbeidzas arī masku gājieni, kas aizsākušies Miķeļos. Vēl pēdējo reizi jautrās, auglību un svētību nesošās maskas parādījās arī ziemas atvadu pasākumā, lai veiktu savu īpašo rituālu, kurā slēpjas dziļa mūsu senču gudrība un dabā noteiktā laikā notiekošo procesu atspoguļojums, kurš šoreiz tika atveidots caur zirga tēlu. Aiziet ziema, līdz ar to arī tumšais periods. Ir pienācis laiks, kad jādod ceļš jaunam sākumam. Zirgs, kurš saslima, simbolizēja ziemu, slimība – viss tumšais. Atsteidzās dakteris, lai ārstētu zirgu, t.i., lai panāktu sava veida transformāciju, kuras rezultātā zirgs ceļas, bet ir savādāks – pilns spēka un enerģijas, kas simboliski nozīmē mūsu pāreju jaunā ciklā, ko dabā mēs vērojam caur gaismas atgriešanos, jo dienas kļūst aizvien garākas, sākas jaunais saimnieciskais gads. Maskas parādījās, iesaistīja visus savā īpašajā rituālā un aizgāja, jo viņu laiks ir beidzies.

Kā Kraslava24.lv norādīja Viļuma, mēs esam viduspunktā starp Ziemassvētkiem un Lielo dienu - ziemas un pavasara saulgriežiem. Zemniekiem, savukārt, šis laiks iezīmē gatavošanos pavasara lauku darbiem. Līdz ar to šaja laikā tiek veiktas īpašas darbības, kas vērstas uz veiksmīgas saimnieciskās darbības nodrošināšanu, kas ziemas atvadu pasākumā īpaši spilgti izpaudās Asūnes TN piedāvātajas aktivitātēs. Piemēram, vizinoties ar ragaviņām, tiek veicināta labības augšana. Jo kalns augstāks, jo brauciens ātrāks un tālāks, jo garāka labība un veiksmīgāks gads.

Lai mēs varētu paiet solīti tuvāk pavasarim, mums visiem, kā to prasa tradīcija, ir jāpiedalās arī rotaļās. Īpašu atsaucību guva Andzeļu TN vadītājas piedāvātā rotaļa, kur katram no aplī stāvošajiem, saķerot dzijas kamolu, bija jāpasaka kāds novēlējums. Senajā Lubānas pilskalnā izskanēja desmitiem sirsnīgu novēlējumu, kuri noteikti piepildīsies, nesot laimi, veselību, pārticību, labus, uzticamus draugus u.c.

Visjautrāk gāja, darbojoties kopā ar Svariņu TN vadītāju un pašdarbniekiem. Neatņemama ziemas atvadu tradīcija ir darbošanās ar salmiem, kuri simbolizē aizejošo ziemu. Svariņu TN pārstāvjiem bija jaorganizē vairākas tūres, lai nodrošinātu visus gribētājus ar iespēju pacīnīties ar salmu maisiem. Tikpat aizrautīga izvērtās arī divu komandu virves vilkšana. Viena no komandām bija ziema, bet otra – vasara. Pēc vairākiem mēģinājumiem, jo arī dabā ziema tā vienkārši nemēdz atkāpties, par prieku visiem, uzvaru guva pavasaris, Kraslava24.lv pastāstīja Viļuma.

Visu konkursu un izdarību dalībnieki tika pie saldām balvām, bet, kā jau pieņemts, simboliska nozīme svētkos ir ne tikai izdarībām, bet arī ēdieniem, tāpēc pasākuma izskaņā, visus gaidīja karsta tēja un saulītes simbols – pankūkas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)