Ādas un nagu sēnīte – viegli iegūstama, bet grūti ārstējama

Sēnīšu slimības ir kaut kas tāds, par ko mums nepatīk domāt un runāt, jo tas asociējas ar netīrību, sliktiem higiēnas paradumiem, tomēr ne vienmēr tā ir. Sēnīšu slimības, kas visbiežāk skar tieši ādu un nagus, var rasties dažādu apstākļu un faktoru ietekmē. Ar sēnīti var saskarties jebkurš. Tas var notikt vietās un veidos, kādi varbūt pat neienāk prātā. 

Ādas sēnītes simptomi un iespējamie rašanās iemesli
Tipiskākie ādas sēnītes simptomi ir nieze, ādas apsārtums, lobīšanās un zvīņošanās, plaisāšana, jēlumi. Sēnītes skartajās vietās var būt izvirzīts laukums, kam vidus daļa ir uz iekšu vērsta, bet apkārt valnītis. Visbiežāk ādas sēnīte attīstās uz pēdām, rokām, ķermeņa matainajās daļās.

Ādas sēnīti iespējams "saņemt" no kāda slimības nēsātāja fiziska kontakta ceļā vai arī ar koplietojamiem priekšmetiem, ko aizticis vai izmantojis cilvēks, kuram ir ādas sēnīte. Ādas un arī nagu sēnīti bieži iegūst tādās publiskās vietās kā pirts, baseins, pludmale, koplietojamās dušas, jo sēnītēm patīk siltums un mitrums, tur tās labprāt vairojas. Ar sēnīti mēdz inficēties arī no dzīvniekiem, kuri bieži ir šo slimību pārnēsātāji, it īpaši klaiņojošie dzīvnieki.

Bet ādas sēnīte var attīstīties arī dažādu iekšķīgu faktoru ietekmē, piemēram, ja ir pavājināta imūnsistēma, ja pārāk agresīvi tiek veikta mazgāšanās, kas noārda ādas dabisko aizsargbarjeru. Problēma arī var būt vielmaiņas traucējumi vai ādas apasiņotības traucējumi. Uz katra cilvēka ir zināms daudzums sēnīšu, kas netraucē dzīvot, bet kādu apstākļu ietekmē šīs sēnītes var aktīvi savairoties un pārvēsties par ādas saslimšanu, kas jau prasa lietot pretsēnīšu medikamentus.

Kā ārstēt ādas sēnīti
Ādas sēnītes ārstēšanu vislabāk uzsākt tad, kad ir noteikta precīza diagnoze, ka tā tiešām ir sēnīte, jo nereti to var sajaukt ar alerģisku reakciju vai citām ādas saslimšanām. Aptiekās ir nopērkami bezrecepšu pretsēnīšu medikamenti, piemēram, Clotrimazolum ziede, kas efektīvi iznīcina sēnītes. Clotrimazolum ziede lietojama lokāli uz sēnītes skartajām vietām, ieziežot ādu ar plānu krēma kārtiņu 2-3 reizes dienā. Clotrimazolum ziede piemērota lietošanai arī uz gļotādas, ja sēnīte, skārusi, piemēram, dzimumorgānus. Ja ārsts uzskatīs par nepieciešamu, tad izrakstīs kādus specifiskus pretsēnīšu līdzekļus, lai efektīvi apkarotu slimību. Ādas sēnīti var sekmīgi izārstēt dažu nedēļu laikā.

Nagu sēnīte – nepatīkama un ilgi ārstējama
Ja sēnīte ir skārusi nagus, tad skaidrs, ka ārstēšana būs daudz ilgāka un arī dārgāka. Jo ātrāk nagu sēnīte tiek pamanīta un uzsākta ārstēšana, jo labāk. Tad ir cerība, ka sēnīte nav izplatījusies uz blakus esošajiem nagiem. Nagu sēnīte ir ne tikai nepatīkama, bet arī neestētiska, tāpēc cilvēki kautrējas par to runāt un meklēt palīdzību pie ārsta.

Nagu sēnītes simptomi ir nagu krāsas un formas izmaiņas, sāpes naga apvidū, naga sabiezēšana un drupšana. Lai noteiktu, vai tā tiešām ir nagu sēnīte, vislabāk apmeklēt dermatologu, kurš arī noteiks individuālu ārstēšanas kursu. Tam vēlams sekot ļoti skrupulozi, ja ir vēlme nagu sēnīti pilnībā izārstēt pēc iespējas ātrāk. Tas var būt garš, grūts un dārgs process, kas var aizņemt pat gadu. Tāpēc vislabāk ir profilaktiski rūpēties par to, lai nagu sēnīti nemaz nedabūtu.

Nagu sēnīte līdzīgi kā ādas sēnīte var tikt iegūta kontakta ceļā, lietojot vienus priekšmetus, apavus, dvieli, arī koplietošanas telpās. Nereti nagu sēnīte attīstās pēc tam, kad nags ir bojāts vai traumēts, kā arī vietās, kur nags ir ieaudzis ādā, ja ir nepareizi apgriezts.

Kā izvairīties no sēnīšu saslimšanām
Katrs no mums var izvairīties no daudzām potenciāli bīstamām situācijām, kurās varētu inficēties ar ādas un nagu sēnīti, vai arī veicināt tās rašanos. Lūk, daži padomi, kā sevi pasargāt no šīm nepatīkamajām saslimšanām.
• Jāvelk elpojošs un savam izmēram atbilstošs apģērbs un apavi. 
• Telpās jāizmanto maiņas apavi.
• Jāizvairās no staigāšanas mitros un sasvīdušos apavos.
• Jālieto savs dvielis un čības publiskās vietās.
• Pēc dušas, baseina vai pirts rūpīgi jānoslaukās, jāizsusina kāju pirkstu starpas.
• Jāuztur tīri un sausi nagi, kā arī jānogriež tie pareizi, neradot nagu ieaugšanas riskus.
• Jāievēro samērīgi mazgāšanās paradumi un jārūpējas par ādas aizsargbarjeru, izmantojot krēmus.