Daži ieteikumi, ja plānojat ņemt kredītu

Kredīts ir parāds, bet parāds nav brālis. To saprot visi. Tomēr mūsdienu pasaulē bieži vien kredīts ir tas, kas palīdz īstenot mērķus, piepildīt sapņus un arī atrisināt steidzamas un neparedzētas situācijas. 

Tiem, kuri nolēmuši aizņemties naudu, lai īstenotu savas vajadzības, ir svarīgi izdarīt to droši un atbildīgi. Kā to izdarīt? Kādus aspektus vajadzētu ņemt vērā ikvienam kredītņēmējam? 

Sāciet ar kredīta nepieciešamības izvērtēšanu
Viens no padomiem, ko noteikti vajadzētu ņemt vērā ikvienam, kurš domā par kredītu, ir ļoti labi apdomāt šo soli un tā nepieciešamību. Protams, ka ir labi, ja aizņematies gudri un izdevīgi, bet vislabākais kredīts būs tas, kuru nepaņemat vispār. Ja ir iespēja savus plānus īstenot bez naudas aizņemšanās, tad izmantojiet to. 

Būtiski ir izvērtēt mērķi, kādam vēlaties ņemt kredītu. Vai mērķis tiešām sevi attaisno? Mirkļa iegribas, emociju vadīti pirkumi, vēlme pēc luksusa precēm un izklaidēm – tie noteikti nav tie labākie mērķi, kuru dēļ slēgt kredītlīgumu. Padomājiet par to, vai ieguvums, ko sniegs aizdevums, ir tā vērts, lai ilgu laiku par to ik mēnesi atdotu ievērojamu daļu no saviem ienākumiem?

Nepieciešams reāli izvērtēt savu finansiālo situāciju
Pat tad, ja izvērtējot kredīta nepieciešamību, ir skaidrs, ka vajadzība ir nopietna un pat neatliekama, tas vēl arī nenozīmē, ka ar mierīgu prātu varat parakstīt kredītlīgumu. Lai to darītu, ir jābūt pārliecinātam par savu finansiālo situāciju gan šobrīd, gan nākotnē, jo vairums aizdevumu tiek noformēti uz ilgāku laiku – mēnešiem un gadiem. 

Kopējām kredītsaistībām nevajadzētu pārsnieg 30% no ienākumiem. Ja tā ir, tad tas jau apdraud finansiālo stabilitāti, pastāv liela iespēja, ka radīsies grūtības saistības īstenot līgumā noteiktajā kārtībā.

Ienākumiem ir jābūt stabiliem, regulāriem un pietiekami lieliem. Noteikti jāvelta laiks aprēķinu veikšanai, kas ļaus noskaidrot, cik šobrīd pēc izdevumu segšanas ir pieejami brīvi līdzekļi, ko var novirzīt aizdevuma maksājumam. Vislabāk, ja pēc plānotā aizdevuma maksājuma vēl nauda paliek pāri. Tas liecinās, ka šobrīd esat finansiāli stabili.

Jāaizņemas tikai no licencēta kreditora
Domājot par to, kur labāk aizņemties naudu, uzreiz jāsaka, ka nekādā gadījumā nevajadzētu saistīties ar aizdomīgiem, nelegāliem un nelicencētiem kreditoriem. Tādu piedāvājumu ir gana daudz, tos var ieraudzīt sludinājumu portālos, interneta vietnēs. Cilvēki, kuri nonākuši grūtās situācijās, mēdz riskēt, uzticēties, bet ļoti bieži tas beidzas ar nopietnām problēmām, īpašumu zaudēšanu un citām nepatikšanām.

Aizņēmums noteikti jānoformē pie licencēta kreditora. Lai zinātu, vai uzņēmums patiešām ir īsts, tas darbojas atbilstoši likumdošanai, var izmantot kādu no firmu reģistriem, piemēram: https://www.firmas.lv/profile/latvijas-hipoteka-sia/40103162565. Tas ļaus ievērojami samazināt dažādus riskus un izvairīties no krāpniekiem, kuri izmanto klientu izmisumu, neuzmanību un zināšanu trūkumu, lai panāktu, ka tiek parakstīti klientiem neizdevīgi aizdevuma līgumi.

Jāsalīdzina pēc iespējas vairāki kredītpiedāvājumi
Vislabāk veltīt laiku, lai izpētītu dažādus aizdevuma veidus un aizdevēju piedāvājumus, salīdzinot tos savā starpā. Jāpievērš uzmanība ne tikai procentu likmei, bet arī aizdevuma termiņam, atmaksas kārtībai, soda procentiem, gada procentu likmei un citiem parametriem. Tas ļaus labāk veikt salīdzināšanu pēc objektīviem kritērijiem. Ērti šādu salīdzināšanu ir veikt kādā kredītu salīdzināšanas platformā interneta vidē, kur jau apkopota visa aktuāla informācija par licencētajiem aizdevējiem un to pakalpojumiem.

Nevajag "uzķerties" uz reklāmām
Izvēloties kredītdevēju un pakalpojumu, nevajadzētu paļauties uz skaistajām runām, ko dzirdat reklāmās. Tajās tiek uzburtas skaistas ainiņas, piesaistītas patērētāju emocijas, izcelti labumi, bet noklusēts viss pārējais. Tāpēc labāk pašiem pārbaudīt aizdevējus, to piedāvājumus un neskriet pie pirmā, ko esat redzējuši TV reklāmā. Daudz vairāk informācijas uzzināsiet, ja apskatīsieties aizdevēja mājaslapā, palasīsiet atsauksmes, sūdzības, veiksiet piedāvājuma salīdzināšanu ar citiem variantiem.

Uzmanīgi ar īstermiņa jeb ātrajiem aizdevumiem
Īpaši jābrīdina uzmanīties un pārdomāt savu lēmumu, ja ir noskatīts tieši īstermiņa jeb ātrais kredīts. Šo aizdevumu specifika ir tāda, ka tiem ir augstas procentu likmes un īss atdošanas termiņš. Ja šādu kredītu noformē cilvēks, kam ir finansiālas grūtības, tad pastāv liela varbūtība, ka tas netiks laikā atdots un sāksies nepatikšanas – soda procenti, kredīta pagarināšana, jauna kredīta ņemšana, lai samaksātu iepriekšējo utt. Ātrais kredīts var būt risinājums uz ļoti īsu laiku tam, kuram ir labi ienākumi, bet radusies neparedzēta situācija, tāpēc naudas summu vienā reizē un jau pēc neilga laika atdot nebūs nekādu problēmu.