Kā gatavoties savām atbildīgākajām finanšu saistībām – hipotekārajam kredītam

Par tad, ja jums ikdienas vajadzību īstenošanai pietiek ar saviem ienākumiem un nav nepieciešams izmantot kreditētāju pakalpojumus, viens finanšu pakalpojums agrāk vai vēlāk varētu kļūt aktuāls. Tas ir hipotekārais kredīts mājokļa iegādei.

Arī tad, ja savu finansiālo situāciju varat uzskatīt par labu, mājas vai dzīvokļa iegādei vajag krietni vairāk naudas, nekā saprātīgā laika posmā iespējams sakrāt no algas. Tāpēc hipotekārais kredīts ir biežākais risinājums, ko izvēlas, lai varētu tikt pie sava mājokļa.

Lai atbildīgi un tālredzīgi sagatavotos šīm nopietnajām ilgtermiņa finanšu saistībām, ieteicams jau tagad padomāt par dažām būtiskām lietām.

Sāc ievērot finanšu disciplīnu
Lai sasniegtu jebkādus finanšu mērķus, visa pamatā vienmēr ir disciplīna, savu izdevumu kontrolēšanu un plānošana. Ja vēl līdz šim nesekojat līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem, nezināt, cik tērējat neatliekamajām vajadzībām, rēķiniem un izklaidēm, tad ir īstais brīdis sākt to darīt. Sekojot līdzi saviem tēriņiem, plānojot tos un izvirzot mazākus finanšu mērķus, iespējams efektīvi virzīties uz lielākiem mērķiem – lielākiem pirkumiem, lielākiem uzkrājumiem, drošāku nākotni un vecumdienām.

Krāj pirmajai iemaksai
Hipotekārais kredīts nekad pilnībā nesedz īpašuma iegādei nepieciešamo summu. Pirmā iemaksa pircējam ir jāveic pašam. Tas nozīmē, ka brīdī, kad noformējat hipotekāro kredītu, jums būs nepieciešama diezgan liela naudas summa, tie var būt pat līdz 25% no īpašuma vērtības. Tāpēc jau šodien jāsāk krāt naudu šim mērķim. Budžeta kontrole un plānošana palīdzēs vairāk naudas novirzīt iekrājumiem. 

Veido uzkrājumus neparedzētiem izdevumiem
Nauda ir jākrāj ne tikai pirmajai iemaksai, bet arī neparedzētiem izdevumiem, lai neplānotās situācijās nevajadzētu izmantot ātros kredītus un citus aizdevumus, jo tas var sabojāt kredītvēsturi un iespēju ar izdevīgiem nosacījumiem saņemt hipotekāro aizdevumu. Uzkrājumi būs labs drošības spilvens, kas ļaus pārvarēt īslaicīgus finansiālos satricinājumus, segt ārstniecības izdevumus, apmaksāt auto remontu vai īstenot citas negaidītas vajadzības.

Nesabojā kredītvēsturi
Gatavojoties uzņemties hipotekārās kredītsaistības, ir īpaši jāuzmana visas citas savas saistības un līgumi, lai kaut vai nejauši nesabojātu savu kredītvēsturi ar nevēlamiem ierakstiem. Tas nozīmē, ka visi rēķini un soda kvītis ir jāapmaksā laikus, ja ir citas kredītsaistības, tad tās jāatmaksā noteiktajā apmērā un termiņā. Ja neapdomīgas rīcības rezultātā sabojāsiet kredītvēsturi, tad tas pat var pārvilkt treknu svītru plāniem ar hipotekārā aizdevuma palīdzību iegādāties māju vai dzīvokli.

Ja kredītvēsture jau tagad nav tā labākā, tad jāpacenšas to nesabojāt vēl vairāk, kā arī varbūt pat uzlabot to, ja nosedz savas nepabeigtās saistības un vairākus gadus neiegūst nevienu jaunu nevēlamu ierakstu.

Pārliecinies, ka visi ienākumi ir legāli
Lai aizdevējs varētu pieņemt lēmumu par hipotekārā kredīta izsniegšanu, tiks pārbaudīta ne tikai kredītvēsture, bet arī maksātspēja. Vērā tiek ņemti tikai tie ienākumi, kas ir legāli un pierādami. Tāpēc, gatavojoties uzņemties šādas saistības, jāpārliecinās, ka visi ienākumi patiesi ir caurskatāmi un pierādāmi. Ja kaut kas vēl palicis "pelēkajā zona", tad ir labs brīdis no tās iziet, lai palielinātu savu oficiālo maksātspēju un iespēju saņemt pozitīvu lēmumu par kredīta piešķiršanu.

Izpēti potenciālos hipotekārā kredīta izsniedzējus
Lai īstajā brīdī zinātu, pie kuriem potenciālajiem aizdevējiem vērsties, labāk jau laikus veltīt uzmanību kredītdevēju un pakalpojumu izpētei. Tos nepieciešams salīdzināt pēc dažādiem faktoriem, lai zinātu, kur aizņemties būs izdevīgāk. Tāpat arī jāpārliecinās, ka aizdevējs ir uzticams, jāiepazīstas ar atsauksmēm no citiem klientiem. Izpētot situāciju un pieejamo informāciju, jau būs daudz vieglāk pieņemt lēmumu un nevajadzēs vairs veltīt laiku izpētei. 

Meklē savu īsto mājokli
Laikus ir jāmeklē ne tikai labākais aizdevējs, bet arī savs īstais un vienīgais mājoklis, ko gribat iegādāties ar hipotekārā aizdevuma palīdzību. Nenāks par ļaunu jau laikus sekot līdzi tam, kas notiek īpašumu tirgū, kas tiek pārdots jums interesējošajās vietās. Ticiet, ka labu un savām vēlmēm atbilstošu īpašumu nemaz nav tik viegli atrast. It īpaši, ja to grib paveikt īsā laikā. Tāpēc sāciet izpēti un meklējumus jau tagad.