Pasaules redzējums Māra Ruskuļa personālizstādē

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Piektdien, 7.augustā plkst.16.00 Ogres Vēstures un mākslas izstāžu zālē tiek atvērta mākslinieka, scenogrāfa Māra Ruskuļa personālizstāde "bez rāmīšiem". Mārim Ruskulim šī ir jau sestā personālizstāde, taču tā ir tikai daļa no aktivitātēm, kurās izpaužas viņa daudzpusīgais un neordinārais talants.

Kā pilsētas informācijas portālu Ogre24.lv informēja Ogres Vēstures un mākslas muzeja Informācijas speciāliste Gunta Šmidre, savulaik pabeidzis Mākslas akadēmijas scenogrāfijas nodaļu pie izcilā scenogrāfa Andra Freiberga, Māris scenogrāfiju veidojis gandrīz uz visu Latvijas teātru skatuvēm. Ruskulis bijis arī viens tiem, kurš piedalījās vērienīgajā Latvijas jauno mākslinieku izstādē "CANDY BOMBER" izstāžu zālē "Arsenāls", vairākkārt bijis dalībnieks pasaules scenogrāfu kvadrinālē Prāgā, kā arī regulāri piedalās Mākslinieku Savienības organizētajās rudens izstādēs. Māris ir iekārtojis vairākas nozīmīgas izstādes Latvijas muzejos – Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, Tukuma muzejā, Mākslas muzejā "Rīgas Birža" u.c.

Māris Ruskulis ir ogrēnietis un ikdienā, strādājot Ogres Kultūras centrā par scenogrāfu, radījis ne vienu vien pievienoto vērtību Ogres kultūrvidē – bijis scenogrāfs Ogres mūzikas svētkiem, veidojis neskaitāmas Ogres kultūras notikumu afišas, iekārtojis izstādes un noformējis pasākumus.

Un lai gan Māris bērnībā vēlējies apgūt daudz dažādu profesiju - būt krāsaino metālu lējējs, milicis un pat Brežņevs, mākslas sūtība un redzējums ņēmis virsroku. Varbūt tādēļ, ka Māra pamatbūtībā ir censties pieņemt un saprast pasauli, kas mums apkārt. Tieši šie iekšējie meklējumi mākslinieku aizveduši pie jogas izzināšanas - jau piekto gadu Māris Ruskulis Ogrē vada arī Jogas nodarbības.

"Joga, nenoliedzami, ir izmainījusi visu manī – arī mākslā," pārliecināts Māris. "Kad reizēm aplūkoju savus agrākos darbus, redzu, ka tie ir agresīvāki, pretenziozāki. Šobrīd es vairāk vēlos runāt ar skatītāju, saprasties, varbūt iedvesmot viņu. Gleznu kopums ar nosaukumu "bez rāmīšiem" patiešām nepiedāvās nevienu bildi ar dekoratīvu apdari pa bildes perimetru, kuru mākslas pasaulē sauc par ierāmējumu.  Noslēpums noteikti ir tajā, ka jēdziens "skaists" nepārtraukti mainās, tas ir pakļauts katra indivīda savai īpašajai pasaules uztverei. Skaists var slēpties pašā idejā, vēstījumā, tāpat kā dvēsele - mēs to neredzam, bet dažkārt sajūtam caur absolūti nefizisku dimensiju," apgalvo mākslinieks.

Māra Ruskuļa personālizstāde "bez rāmīšiem" Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 29.augustam. 
Viss par: p24