Pie Ogres HES ierīkota ūdens līmeņa mērlata

Ogres upē pie Ogres hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuves vecajiem balstiem uzstādīts jauns ūdens monitoringa punkts jeb ūdens līmeņa mērīšanas lata un informatīva plāksne par ūdens līmeņa svārstībām, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.
Ogres HES ūdenskrātuvē jau ir uzstādīta ūdens līmeņa mērīšanas lata, kā to paredz valsts likumdošana par HES ūdenskrātuvju ekspluatāciju un tā drošuma programma. Tomēr, lai neradītu neskaidrības par faktisko ūdens līmeni ūdenskrātuvē, kā arī novērotu ūdens līmeņa svārstības, prognozētu tās augstāk Ogres upes ietekmētajās teritorijās un izvērtētu agrīnos plūdu draudus, Ogres novada pašvaldība uzstādījusi ūdens līmeņa mērlatu HES ūdenskrātuvē 200 m augšup aizsprostam. Drīzumā tiks izvietota arī vebkamera, kas ļaus pašvaldības darbiniekiem un iedzīvotājiem arī tiešsaistē sekot līdzi Ogres upes ūdens līmeņa svārstībām.
Lata ir piesaistīta Latvijas normālo augstumu sistēmai (LAS-2000.5), to apliecina sertificēts mērnieka atzinums. Savukārt latu un informatīvo plāksni izgatavoja uzņēmums SIA "Riga-Rent", kas veikuši mērlatu uzstādīšanu arī daudzos citos objektos Latvijā, piemēram, Ādažos, Garkalnē, pie Rīgas HES, Tomes un Ciemupes polderu sūkņu stacijām. Uzņēmums ir piedalījies arī Ogres upes neapplūstošā dambja pirmās kārtas būvniecībā.
"Lai arī ārzemēs šādas informatīvās plāksnes upēs un ūdenstecēs ir bieži sastopamas, Latvijā šī ir pirmā šāda veida informatīvā plāksne. Tā ir viegli saprotama un nolasāma iedzīvotājiem un informē par būtiskām ūdens līmeņa izmaiņām Ogres upē," atklājusi Ogres novada pašvaldības meliorācijas inženiere Liene Zīliņa.
Informatīvā plāksnes materiāls izvēlēts ne tikai, lai izturētu temperatūras svārstības, bet arī, lai tā būtu izturīga pret triecieniem un ilgstošu atrašanos ūdenī.
Uz informatīvās plāksnes ir trīs dažādu krāsu joslas - sarkanā, dzeltena un zaļā. Sarkanā informē par ūdens krātuves maksimāli pieļaujamo ūdens līmeni. Savukārt ūdens līmenis zem zaļās iedaļas norāda, ka ūdens līmenis ir zemāks nekā minimālais noteiktais ūdenskrātuves ekspluatācijas ūdens līmenis.
Jāņem vērā, ka ūdenskrātuvē līdz Ogres HES aizsprostam ir apmēram 200 m attālums, kas pavasaros un rudeņos var izraisīt ūdens līmeņa nolasīšanas atšķirības. Tās var būt pat līdz 5 cm diapazonā (no jaunās līdz esošajai latai pie Ogres HES aizsprosta). Zīliņa uzsvērusi, ka ūdens līmeņa mērījumu nolasīšanu var ietekmēt vižņi, vējš, straumes ātrums, kā arī dažādi citi faktori. Tāpat arī nolasīšanas leņķis var maldināt par patieso situāciju. Tāpēc lūgums iedzīvotājiem pirms datu apšaubīšanas pārliecināties par visu augstāk minēto ietekmējošo faktoru izvērtēšanu un aicinām, neuztraukties, ja ūdens līmenis izskatās, ka ir 5 cm, virs zaļās atzīmes.
Kopumā plānots uzstādīt divas mērlatas. No tām viena tika uzstādīta vakar, savukārt otrai - digitālajai latai, kas atradīsies bijušajās dārzkopības sabiedrībā "Ogre" teritorijā, Ogres upes krastā, būs nepieciešama atsevišķa būve. Plānots, ka digitālā mērlata uzsāks darbu līdz šī gada rudenim.