Tiesa noraida pagaidu aizsardzības lūgumu lietā par rindu Ikšķiles bērnudārzā

Rīga, 30.aug., LETA. Administratīvā rajona tiesa šodien noraidīja lūgumu pēc pagaidu aizsardzības lietā, kurā četri vecāki bija iesnieguši sūdzību par rindas kārtību Ikšķiles bērnudārzā, aģentūru LETA informēja Administratīvās apgabaltiesas pārstāve Ilze Butkus.

Tiesa secināja, ka bērnudārzā uzņemto bērnu skaits pa vecuma grupām būtiski neatšķiras no iepriekšējiem gadiem. Bērni līdz trīs gadu vecumam uzņemti lielākā skaitā kā pārējās vecuma grupās, jo iestādes telpas un to iekārtojums ir funkcionāli piemērots šai vecuma grupai. Arī piecgadīgo uzņemto bērnu skaits ir lielāks, bet tas izskaidrojams ar obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei, norādīja Butkus.

Tiesa atzina, ka iestāde nav rīkojusies patvaļīgi, nosakot grupu skaitu bērniem vecumā līdz trīs gadiem. Uzņemamo bērnu skaits un to vecums pirmsskolas izglītības iestādē noteikts, ņemot vērā pirmsskolas izglītības iestādes kapacitāti un funkcionalitāti. Šādi bērnu grupu veidošanas kritēriji ir saprātīgi, tie arī atbilst spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam.

Pagaidu noregulējums regulē strīdus tiesiskās attiecības līdz lietas galīgai izlemšanai. Jautājums par pagaidu noregulējuma piemērošanu tiek vērtēts saīsinātā laika posmā, pamatojoties uz tiem pierādījumiem, kurus objektīvi šajā laikā ir iespējams iegūt. Tādējādi pieļaujams, ka, izskatot lietu pēc būtības, tiesas spriedums var atšķirties.

Latvijas radio jau ziņoja, ka priekšroka ik gadu Ikšķiles pašvaldības bērnudārzā tiek dota divus gadus vecajiem bērniem, tādējādi trīsgadīgos bērnus atmetot rindā vairākas vietas atpakaļ, kā arī prioritāte uzņemšanai bērnudārzā tiekot dota bērniem, kas nesen deklarēti novadā.

Bērnu vecāki apstrīdēja Ikšķiles pašvaldības lēmumu par septembrī vienīgajā pašvaldības bērnudārzā "Urdaviņa" uzņemtajiem bērniem. Ikšķiles domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (V) lēmumu atstāja negrozītu, tāpēc vecāki vērsušies tiesā, un šis ir pirmais tāds gadījums Latvijā.

Viens no vecākiem Rihards Mors Latvijas radio stāstīja, ka pašvaldība rindā priekšroku dodot divus, nevis trīs gadus veciem bērniem, kā arī jaunajiem ikšķilniekiem neatkarīgi no viņu vecuma. Tas aizskāris aptuveni 50 vecāku intereses.

Pašvaldība šādu kārtību pamatojot ar bērnudārza telpu piemērotību gados mazākiem bērniem. Papildu komentārus Ikšķiles pašvaldība Latvijas Radio nesniedza, jo neesot paticis intervijas stils kādā no iepriekšējiem raidījumiem. Domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš iepriekš pašvaldības organizēto uzņemšanas kārtību nepaskaidroja, aizbildinoties, ka tās ir detaļas.

Tagad pašvaldība būvējot vēl vienu bērnudārzu vairāk nekā 160 bērniem. Ar vienīgo bērnudārzu "Urdaviņa" Latvijas Radio sazināties neizdevās. Atšķirībā no Dobeles, Ādažiem un citām pašvaldībām, Ikšķilē nav arī anonīmas, elektroniskas rindas, kas ļautu izsekot katra bērna kustībai uz priekšu.

Tiesāties par nevienlīdzīgu attieksmi vecākiem jau iepriekš ieteicis Tiesībsarga birojs. Biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere teic, ka nav saprotama šāda uzņemšanas kārtība.

Latvijā kopumā rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā pašlaik gaida aptuveni 10 000 bērnu. 8000 no viņiem mācās privātajos bērnudārzos, 1600 atrodas pie auklēm, un mazākā daļa atrodas mājās, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.