Zeltiņu muzejs un Padomju Savienības kodolraķešu bāze – īpaši slepens militārs objekts

Alūksnes novada Zeltiņu pagasta Zeltiņos atrodas kāda īpatnēja vieta – Zeltiņu muzejs un Padomju Savienības kodolraķešu bāze, kas ir viens no sava laika īpaši slepeniem militārajiem objektiem; tajā vēl šodien glabājas daudz nezināmas un interesantas informācijas. Lai arī bijušās PSRS kodolraķešu bāzes likvidētas jau 1989. gadā, palikušie angāri, bunkuri, raķešu palaišanas laukumi, kā arī ar betona plāksnēm noklātie ceļi vēl arvien ir nesenās pagātnes notikumu liecinieki.

Vēsture

1940. gadā neatkarīgo Latvijas valsti okupēja un anektēja Padomju Savienība, proti, valsts tika iekļauta Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) sastāvā. Okupācijas laikā Latvijā 50. gados bija dislocētas ap trim tūkstošiem karaspēka daļas vairāk nekā 700 vietās.

Padomju militāros objektus Latvijā bijuši tiešām daudz: Zvārdes un Papes aviācijas mērķu poligoni, Vaiņodes un Tukuma aviācijas bāzes, pretraķešu aizsardzības sistēmas lokators Skrundā, kā arī Padomju Savienības kodolraķešu bāze, un citi. Tiek uzskatīts, ka Latvija tolaik bijusi visblīvāk militarizētā teritorija pasaulē.

Sevišķi slepeni

Padomju Savienības kodolraķešu bāze Zeltiņos bijusi īpaši slepens militārs objekts, kas ir spilgta Aukstā kara liecība. Bāzē aizvien labi saglabājušies dažādi angāri, raķešu palaišanas laukumi un bumbu patvertnes. Teritorijā savulaik tika glabātas raķetes, montētas raķešu galviņas, gan vedis ceļš uz palaišanas laukumu, kuru esot bijis kopumā četri.

Vidējais rādiuss, iespējams, bijusi Anglija, Vācija un Francija, jo šajās tur atradās NATO bāzes. Bijušais īpaši slepenais militārais objekts vēl šodien glabā daudz nezināmas un interesantas informācijas.

Ko teritorijā un muzejā apskatīt?

 

Objektu iespējams izstaigāt un iepazīt gan individuāli, gan kopā ar vietējo gidu (ekskursiju iepriekš piesakot) vai izmantojot audio gida sniegtās iespējas. Jāņem gan vērā, ka mūsdienās bijusī raķešu bāze ir aizaugusi ar kokiem; tie saauguši arī uz angāriem un bunkuriem. Bez zinoša gida apmeklētājs daudzas lietas var palaist garām un tā arī neuzzināt.

Bijušais militārais objekts ir viena no dažām vietām Latvijā, kur redzams piemineklis – akmenī kaltais Ļeņina galvas atveidojums,kas padomju gados bija novietots Alūksnes centrālajā laukumā. Atmodas laikā tas tika demontēts un pārvests uz kodolraķešu bāzes teritoriju.

Zeltiņu muzejā ir apskatāmas dažādas pastāvīgās ekspozīcijas, paverot iespēju ceļot laikā. Novadnieku istabā izvietoti sadzīves priekšmeti un laikmeta fotogrāfijas, savukārt ekspozīcija, kas veltīta nesenai pagātnei un padomju periodam, iekļauj ne tikai sadzīves priekšmetus, bet arī „sarkano stūrīti”, padomju armijas formas tērpus u.c. priekšmetus. Tādējādi muzeja viesi tiek iepazīstināti ar padomju armijas darbību Zeltiņos un iedzīvotāju sadzīvi laika periodā no 1922. līdz pat 1991.gadam. Muzejā apskatāmas arī dažādas citas ekspozīcijas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu