Kalsnavas arborētums – dabas daudzveidība un atpūta

LVM Kalsnavas arborētums (latīņu valodā – koku un krūmu kolekcija), kas tiek dēvēts arī par trešo botānisko dārzu Latvijā, ir viena no retajām vietām valstī, kur iespējams apskatīt vairāk nekā 300 dažādu sugu un šķirņu skuju kokus, kā arī aptuveni 2500 dažādus augus. Teritorijā sastopama lielākā dekoratīvo koku un krūmu kolekcija Latvijas austrumdaļā vairāk nekā 143 hektāru kopējā platībā, no kuriem koku un krūmu stādījumi aizņem 98 hektārus.

Kalsnavas arborētums

Latvijas valsts mežu Kalsnavas dendrārijs jeb arborētums dibināts 1975. gadā, lai veiktu zinātniskus pētījumus dendroloģijas un mežsaimniecības nozarēs, kā arī iegūtu introducētu sugu pavairošanas materiālu. Kolekcijai ir ievērojama zinātniska, saimnieciska, izglītojoša un rekreatīva nozīme. Kopš 1981. gada dendrārijs piedalās starptautiskajā koku un krūmu sēklu apmaiņā, savukārt no 1997. gada – Ziemeļvalstu arborētumu apvienības konferencēs.

Kalsnavas arborētumā apmeklētājiem ir iespēja aplūkot burvju lazdas, tulpjukokus, parūkkokus, čūskegles, sniegpārslu kokus, korķa kokus, zīdkokus un vēl dažādus citzemju kokaugus, kas savas mājas raduši arborētumā un adaptējas šīs puses klimatiskajos apstākļos; te aug liānas, ceriņi, rododendri un peoniju kolekcija. Ir vērts pieminēt, ka stādījumu apjoma un dažādības ziņā dendrārijā sastopama otrā plašākā kokaugu kolekcija Latvijā, un tas ir nozīmīgākais šāda veida objekts Austrumlatvijā.

Atpūtas iespējas

 

Dendrārijā iespējams gan izbaudīt dabas brīnumaino daudzveidību, gan atpūsties zaļā un sakoptā vidē, fotografēt, iepazīt dažādus dabas retumus, kā arī doties izzinošā ekskursijā profesionāla gida pavadībā. Ja ir vēlme iekopt savu sapņu dārzu, Kalsnavas arborētumā tiek piedāvāta iespēja konsultēties ar dendrologu.

Kempingu stāvlaukumā iespējams novietot kempingu un izmantot teritorijas piedāvātās iespējas, un izstaigāt arborētuma slēgto un atvērto teritoriju, baudīt dabas mieru un nesteidzīgu atpūtu.

Tāpat apmeklētāji var piedalīties tematiskajos pasākumos un darbnīcās, ieturēt maltīti labiekārtotā vietā, iesaistīties LVM Zaļā pagalma skolas nodarbībās, doties LVM Meža ekspedīcijā, organizēt seminārus un sapulces, arī pārbaudīt savas orientēšanās spējas skujkoku labirintā; dendrārijā tiek dota iespēja pat teikt jāvārdu dabas retumu ielokā.

Apmeklētāji uz vietas var iegādāties dekoratīvo koku un krūmu sēklas, stādus savam dārzam vai pagalmam, dažādus floristikas materiālus, kā arī oriģinālus suvenīrus. Kalsnavas arborētums pieejams apmeklētājiem no 1. maija līdz 30. oktobrim.

Skatu tornis

Kalsnavas arborētumā 2012. gadā izveidots 25 metrus augsts skatu tornis, no kura pārskatāma visa dendrārija teritorija un reto koku dārzs, kā arī paveras neatkārtojama ainava līdz pat Gaiziņkalnam jebkurā gadalaikā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu