Ogres muzeja mēneša priekšmets – Pirmā pasaules kara binokļa fragments

Janvārī par muzeja mēneša priekšmetu izraudzīts šķietami necils binokļa fragments (labais okulārs), kas apliecina - priekšmeta muzejisko vērtību ne vienmēr nosaka tā labā saglabātības pakāpe vai funcionalitāte, nereti augstāk vērtējams ir priekšmeta konteksts, stāsts, ar ko tas saistīts.
Kā pilsētas informācijas portālu Ogre24.lv informēja muzeja speciāliste krājuma darbā Santa Šustere, pirms binoklis kā dāvinājums nonācis muzejā, to ilgus gadus pie sevis glabājusi Vilma Cekule (dzimusi Kārkliņa) (24.02.1909 – 29.03.2000) savās dzimtas mājās Lēdmanes pagasta "Straumītēs". Pēc Otrā pasaules kara sieviete sadarbojusies ar nacionālo partizānu grupu, vēlāk par to, nodibinoties padomju varai, tikusi izsūtīta. 1998.gada 20.janvārī sirmgalvei oficiāli piešķirts Nacionālās pretošanās kustības dalībnieces statuss.
Mēneša priekšmetu – tēvam savulaik piederējušo binokļa okulāru – sieviete glabājusi desmitiem gadu. Binoklis ražots 20.gs. sākumā, zināms, ka Pirmā pasaules kara gados (1914 - 1917) to lietojis Vilmas Cekules tēva brālis, kas vēl pirms kara beigām dezertējis no Krievijas cara armijas un, bēgot no frontes, paņēmis binokli sev līdzi. Novērtēdams binokļa vērtību, pēc pārnākšanas no frontes karavīrs to pārzāģējis uz pusēm, lai otru daļu atdāvinātu brālim – Vilmas Cekules tēvam.
Uz muzejā glabātā binokļa daļas nav atrodams nedz firmas, nedz ražojuma sērijas numurs, kas palīdzētu noteikt precīzāku binokļa ražošanas vietu un laiku. Tomēr var izteikt minējumus, jo binokļa optika un vizualā forma atbilst tolaik plaši pazīstamā vācu optikas ražotāja "Carl Zeiss, Jena" pirms kara ražotajiem binokļiem ar optiku 6x30 (pirmais binokļa apzīmējuma cipars apzīmē palielinājumu, cik reizes objekta patiesie izmēri ir palielināti diametrāli vai garumā, otrais – lielo lēcu diametru milimetros). Kā apliecina arī pārzāģētais binoklis, šīs firmas optikas instrumentu kvalitāte bijusi izslavēta un savas paaudzes novērtēta.