Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļa izveidojusi statistiku par iedzīvotājiem

Ogres novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļā darbi notiek neatkarīgi no gadalaikiem un laika apstākļiem – viss notiek saistībā ar cilvēka mūža ritējumu.
Kā pilsētas informācijas portālu Ogre24.lv informēja Ogres novada pašvaldības pārstāvji, pagājušā gada Ziemassvētkos Dzimtsarakstu nodaļā notika vēl nebijusi akcija laulību reģistrācijai, kuras laikā pāriem nebija jāmaksā par laulību svinīgo ceremoniju. Viens otram "Jā" vārdu teica 18 pāri. Oficiāli noformēt attiecības bija aicinātas gan jaunas ģimenītes ar esošiem vai gaidāmiem bērniem, kā arī pāri, kuri kopā nodzīvojuši jau daudzus gadus un kuri izlēmuši nokārtot attiecību juridisko daļu. "Atsaucība bija liela. Iepriekš plānojām visas laulības reģistrēt pagājušā gada 23.decembrī, tomēr lielās atsaucības dēļ pieci pāri attiecības noformēja 30.decembrī. Katram pārim bija gan konkrēts laulību reģistrācijas laiks, gan muzikālais noformējums, par kuru parūpējās Ogres Mūzikas skolas pedagogi. Arī nākamgad plānojam rīkot šādu akciju," stāsta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola.
Kopumā 2015.gadā pāru skaits, kas izlēmuši savas attiecības oficiāli noformēt laulībā, ir pieaudzis. Vītola novērojusi, ka pēdējos gadus laulāties izvēlas pārsvarā nobrieduši cilvēki, kuri dzīvē jau nostabilizējušies un gatavi reģistrēt kopdzīvi. Pagājušajā gadā laulības reģistrējuši 214 pāri, 2014.gadā – 165. Vītola atklāj, ka veiksmīga sadarbība izveidojusies arī ar baznīcām, kur pagājušajā gadā laulāties izvēlējušies 49 pāri. Tomēr liela daļa tomēr izvēlas nenoslēgt laulību - uz to norāda fakts, ka nereģistrētā laulībā pagājušajā gadā dzimuši 152 mazuļi. Vītola uzsver, ka bieži vien pāri izvēlas savas attiecības juridiski nenoformēt finansiālu apsvērumu dēļ. Daudzi pāri stāstot, ka pirms laulībām pat dzīvojuši saticīgāk. "Manā jaunībā nebija pieļaujams, ka pāris dzīvo nereģistrētā laulībā, tomēr dzīve un tendences mainās," atzīst Vītola. 2015.gadā Dzimtsarakstu nodaļā šķirtas 106 laulības.
Laulību ceremonijās par muzikālo noformējumu rūpējas Ogres Mūzikas skolas profesionālie pedagogi- pianistes Natālija Petrova un Gunta Trasūne, pianiste un soliste Marika Austruma, saksofonists Maigonis Makars. Dzimtsarakstu nodaļas darbinieces stāsta, ka mūziķus atzinīgi novērtē arī svētku viesi. Agrāk kāzās bija dzirdama arī pedagoģes un vijolnieces Viktorijas Ivanovas vijoles skaņas.
Pagājušajā gadā ārpus Dzimtsarakstu nodaļas telpām reģistrētas 6 laulības. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja aicina pārdomāt izbraukuma laulību ceremonijas nepieciešamību, jo uzsver, ka laulību reģistrācija ir nevis teatrāls uzvedums, bet gan juridisks darījums.
Dzimtsarakstu nodaļa atgādina, ar 2014.gada 1.janvāri valsts nodeva par laulību reģistrāciju ir 14 euro. Parastajā kārtībā, ja vismaz viens no laulātajiem deklarēts Ogres novadā, laulību reģistrācija maksā 39,82 eiro, savukārt, ja abi ir citu pašvaldību iedzīvotāji - 48,44 eiro. Izbraukuma laulību reģistrācija un laulību reģistrācija svētku dienās izmaksās 82,62 eiro. Šī cena ietver sevī valsts nodevu, maksas pakalpojumus un pievienotās vērtības nodokli (PVN). No maksas pakalpojumu samaksas atbrīvoti 1.un 2.grupas invalīdi, trūcīgās un politiski represētās personas.
Šobrīd tiek virzīts likums par iespēju reģistrēt laulību arī pie notāra. Vītola atzīst, ka šajā gadījumā izpaliks svinīgais pasākums, tāpat arī reģistrācija pie notāra varētu būt dārgāka. Jauninājums saistās arī ar pirmslaulību apmācību programmu personām, kuras vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā. Apmācībās topošos laulātos izglīto par dzīvi laulībā, ģimenes budžetu, laulības psiholoģiskajiem un tiesiskajiem aspektiem, dzimuma lomām ģimenē, vecāku pienākumiem un atbildību. Nodarbības ir bezmaksas un notiek Rīgā.
Turpmāk izmaiņas būs arī zelta un dimanta kāzu jubilejas svinēšanā. Vītola: "Iepriekš šos pārus suminājām atsevišķā ceremonijā, kurā laulātos sveica domes vadības pārstāvis, tomēr šo cieņas izrādīšanu saņēma tikai tie pāri, kuri tika pieteikti vai arī paši pieteicās. Arī turpmāk pāriem būs iespējams nosvinēt savu kāzu jubileju svinīgā ceremonijā ģimenes lokā šeit, Dzimtsarakstu nodaļā, tomēr domes pārstāvju apsveikums vairs nebūs. Vienreiz gadā, kas varētu būt Ziemassvētku laiks, visi zelta un dimanta pāri, iepriekš piesakoties, tiks aicināti uz svinīgu pasākumu pie Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja. Informācija par pasākumu, protams, tiks iepriekš izziņota plašsaziņas līdzekļos."
Ogres novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļā pagājušajā gadā reģistrēti 323 jaundzimušie (2014.gadā 335) - 170 meitenes un 153 zēni.
Ogres novadā pagājušajā gadā vispopulārākie meiteņu vārdi, kurus izvēlējās jaundzimušo vecāki, ir Emīlija (vārds dots pagājušajā gadā 8 meitenēm), Elza (7 meitenēm), Gabriela un Evelīna (6 meitenēm). Kopumā 16 meitenēm tika doti dubultvārdi.
Zēni pagājušajā gadā visvairāk tikuši pie tādiem vārdiem kā Jēkabs un Kristers (6 zēniem), Kārlis un Rodrigo (5 zēniem), Pēteris, Emīls, Alekss un Olivers (4 zēniem). Savukārt dubultvārdi doti 10 zēniem.
Joprojām vecāki saviem bērniem izvēlas arī neierastus vārdus, piemēram, Raneta, Lenideina, Jurāte, Mia Feita, Natija, Dārija un Šeila meitenēm, bet zēniem tikuši doti arī tādi vārdi kā Metjū, Tailers, Ratmirs, Rojans, Damians, Laurents.
No 2015.gada janvāra, reģistrējot bērniņu Dzimtsarakstu nodaļā, vecāki saņēma arī skaistu dāvanu no Ogres novada pašvaldības – vāciņus dzimšanas apliecībai un izglītojošu grāmatiņu par bērnu "Mūsu bērns". Šādu dāvanu saņems arī 2016.gadā. Jāpiebilst, ka turpmāk arī laulību reģistrācijas apliecības būs ievietotas vāciņos.
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atgādina, ka ar 2016.gada 1.janvāri stājās spēkā izmaiņas Ogres novada pašvaldības saistošajos noteikumos Nr. 4/2012 "Par vienreizēju pabalstu ģimenei sakarā ar bērna piedzimšanu". Pabalsta apmērs ir 100 eiro par pirmo ģimenē jaundzimušo bērnu, 200 eiro – par katru nākamo ģimenē jaundzimušo bērnu (līdz šim pabalsts bija 100 eiro par katru jaundzimušo).
Pēdējo gadu laikā pieaug mirušo skaits. 2015.gadā Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 616 mirušie, kas ir par 51 vairāk kā 2014.gadā. Vītola skaidro, ka lielais mirušo skaits saistāms ar to, ka Ogres novada pašvaldības dzimtsarakstu nodaļā reģistrē arī mirušos no blakus novadiem, kas saistās ar to, ka bieži vien mirušā tuviniekiem miršanu ērtāk reģistrēt tieši Ogrē. Likums nosaka, ka dzimšanu, miršanu vai laulību var reģistrēt jebkurā dzimtsarakstu nodaļā Latvijā.