Banner 980x90

Fotoradari fiksēs arī auto īpašniekus bez OCTA apdrošināšanas polisēm

Autovadītāji bieži vien fotoradarus uztver kā drīzāk netīkamu papildinājumu uz ceļa nekā nodrošinājumu tam, ka tiks ievēroti satiksmes noteikumi. Tomēr, lai kādās domās arī katrs autovadītājs nebūtu par fotoradariem uz Latvijas ceļiem, tas ir viens no veidiem, kā censties panākt, lai visi ceļu satiksmes dalībnieki ievērotu paredzētos noteikumus, nepārsniegtu ātrumu un līdz ar to iespēju robežās nodrošinātu, ka, piedaloties ceļu satiksmē, ikviens var justies drošāk.

Statistika rāda, ka salīdzinoši daudz CSNg notiek tieši neuzmanīgas braukšanas, situācijas pietiekamas nenovērtēšanas un ātruma ierobežojumu neievērošanas dēļ. Šogad fiksēts lielākais atļautā braukšanas ātruma pārkāpums – šoferim pārvietojoties pa šoseju ar ātrumu 210 kilometri stundā (km/h). Pārvietojoties ar šādu ātrumu, nav iespējams būt pilnīgi pārliecinātam par savu vai citu satiksmes dalībnieku drošību, tāpēc arī fotoradari ir viens no risinājumiem, kā novērst pārgalvīgus ātruma pārkāpumus. 

Ātruma fiksēšana nav fotoradaru vienīgā funkcija. Ar fotoradaru palīdzību iespējams sodīt ne tikai par ātruma pārkāpšanu, bet arīdzan par pārvietošanos ar transportlīdzekli, kuram nav obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA). 2014. gadā par braukšanu bez OCTA polises sastādīti 10 539 administratīvā pārkāpuma protokoli, un, kā norāda nozares pārstāvji, vismaz 1% no visiem transportlīdzekļiem, kas piedalās ceļu satiksmē, nav apdrošināti ar OCTA. Šāda rīcība ir gan pārkāpums, gan vieglprātīga attieksme. OCTA polisei jābūt ikvienam transportlīdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē, savukārt par pārvietošanos ar auto bez OCTA tās īpašniekam piemērojams gan naudas sods, gan 2 soda uzskaites punkti. Kā arī situācijās, kad CSNg izraisīts ar auto, kam nav OCTA polises, vainīgais vadītājs visus zaudējumus cietušajai pusei sedz pats no savas kabatas. 

Fotoradari ir vēl viens efektīvs papildu veids, kā cīnīties ar vieglprātīgiem un bezatbildīgiem autovadītājiem, mudinot iegādāties OCTA polises tiem autovadītājiem, kas to nav izdarījuši. Kļūdains ir arī uzskats, ka par vienu pārkāpumu var sodīt tikai vienu reizi. Ja transportlīdzeklis piedalās ceļu satiksmē bez OCTA polises, tad neatkarīgi no tā, cik reižu auto īpašnieks jau sodīts par šo pārkāpumu, jauns sods tiks saņemts ikreiz, kad auto tiks piefiksēts fotoradara vai policijas redzeslokā. Iespējami pat gadījumi, ka vienā un tajā pašā dienā transportlīdzekļa īpašnieks var tikt sodīts divreiz un vairākkārt par šo pašu pārkāpumu. 

OCTA sedz zaudējumus, ja izraisītā ceļu satiksmes negadījuma rezultātā bojāts trešās personas īpašums vai veselība. OCTA polise sedz zaudējumus cietušajai pusei – gan personai, gan transportlīdzeklim. Tiek atlīdzināti arī izdevumi, kas rodas, transportlīdzekli evakuējot no negadījuma vietas, ja tas nepieciešams. Tāpat OCTA sedz zaudējumus, ja bojātas ceļa konstrukcijas, būves, ēkas, vide un to īpašnieks pieprasījis atlīdzināt zaudējumus. Situācijās, kad negadījuma rezultātā ir cietušie, OCTA sedz medicīniskos izdevumus, arī par cietušā kopšanu, ja tas nepieciešams. Polisē paredzēta arī kompensācija darba spēju zuduma vai apgādnieka nāves gadījumā. Nepieciešamības gadījumā tiek segti arī morālie kaitējumi – sakropļojums, fiziskās traumas vai negadījumā rezultātā radusies invaliditāte cietušajam.

Fotoradari, nosakot ne tikai ātruma pārkāpumus, bet arī polises (ne)esamību, palīdz fiksēt tos transportlīdzekļus, kas piedalās ceļu satiksmē bez OCTA apdrošināšanas, rosinot visus transportlīdzekļu vadītājus laikus un godprātīgi apdrošināt savus spēkratus. Kļūdaini tiek uzskatīts, ka OCTA polise ir mazsvarīga – tā pasargā gan pašu transportlīdzekļa īpašnieku, gan citus ceļu satiksmes dalībniekus no nepatīkamajiem negadījuma izdevumiem. 
Avots: http://www.tvnet.lv/auto/satiksme/401508fotoradari_laus_sodit_piecreiz_vairak_auto_ipasnieku_bez_octa

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)